8 netikėti faktai apie gigantinių ląstelių arteritą

Gigantinių ląstelių arteritas (GLA) yra rimta ir nelengvai diagnozuojama autoimuninė liga, kuri sukelia arterijų - pagrindinių kraujagyslių, kuriomis kraujas iš širdies patenka į visą kūną - uždegimą. Įprastai pažeidžiamos galvos ir kaklo, taip pat krūtinės arterijos.1 Ši liga gali sukelti galvos skausmą, galvos odos jautrumą, žandikaulių ir rankų skausmą, o negydoma - net aklumą ir insultą.2

Pateikiame 8 faktus, kurių greičiausiai nežinojote apie šią menkai žinomą būklę.

image

Pirmasis GLA atvejis aprašytas daugiau nei prieš 125 metus...


1890 m. pranešime aprašytas vyresnio amžiaus vyras su "raudonais ruoželiais" ant kaktos.3

image

...vis dėlto terminas "gigantinių ląstelių arteritas" pradėtas naudoti tik po 50 metų.


1941 m. žurnale "The Journal of Pathology" išspausdintame straipsnyje J. R. Gilmour pavadino šią būklę "gigantinių ląstelių arteritu", remdamasis pažeistų arterijų mikroskopiniu stebėjimu.4

image

"Gigantinių ląstelių" terminas pasirinktas dėl to, kad ant pažeistų arterijų sienelių gali susitelkti makrofagais vadinamos imuninės sistemos ląstelės.


GLA simptomai yra tokie įvairūs, kad šią ligą gali būti labai sudėtinga diagnozuoti. Patvirtinti GLA diagnozę galima atlikus biopsiją ir ieškant šių gigantiškų ląstelių bei kitų ligai būdingų požymių.

image

Dėl įvairių ligos simptomų GLA sergantys žmonės dažnai kreipiasi į ne vieną sveikatos priežiūros specialistą:


bendrosios praktikos gydytoją, reumatologą, neurologą, kardiologą, oftalmologą ar okulistą ir odontologą, kol pagaliau nustatoma teisinga diagnozė.5

image

Moterys GLA serga du ar tris kartus dažniau nei vyrai.6


Daugelis autoimuninių ligų yra labiau būdingos moterims, to priežastis yra nežinoma.7

image

Kai kurie GLA sergantys žmonės kramtydami gali jausti skausmą (dar vadinamą žandikaulio klaudikacija).


Jis atsiranda dėl GLA sukeliamo kraujagyslių uždegimo, kuris riboja deguonies ir kitų būtinų maisto medžiagų patekimą į raumenis ir audinius.

image

Retais atvejais GLA taip pat gali sukelti liežuvio audinių mirtį (nekrozę):


tuomet kai liežuvio ląstelėms labai trūksta deguonies.

image

GLA sergantys žmonės dažnai teigia matymo lauke pastebintys "ryklio dantis" ar "baltus debesis".


Tai yra su GLA susijusio regėjimo sutrikimo ženklas - iki 20 proc. šia liga sergančių žmonių praranda regėjimą negrįžtamai.8

Literatūra

  • 1. NHS Choices. Giant cell arteritis (temporal arteritis). Available at: http://www.nhs.uk/Conditions/giant-cell-arteritis/Pages/Introduction.aspx. Last accessed October 2016.
  • 2. Eamonn M, et al. Polymyalgia rheumatica and giant cell arteritis, Rheumatology and Immunology, Section 13: 1147-51.
  • 3. Hunder GG. History of giant cell arteritis (GCA) and polymyalgia rheumatica (PMR). Rheumatol. 2005;44(suppl 3):iii1.
  • 4. Gilmour JR. Giant-cell chronic arteritis. J. Pathol. 1941;53(2):263-77.
  • 5. Sheldon CA, et al. Giant cell arteritis presenting with bilateral loss of vision and jaw pain: reminder of a potentially devastating condition. J Can Dent Assoc. 2011;77:b55.