Apie išsėtinę sklerozę

Išsėtinė sklerozė (IS) – tai centrinės nervų sistemos liga,
kuri pažeidžia galvos ir stuburo smegenis bei regos nervus. Ta pati liga skirtingiems žmonėms pasireiškia skirtingais simptomais.

 

Kas serga?

IS - pagrindinė priežastis, kuri sukelia jaunų žmonių neįgalumą. 1,2

Simptomai gali būti įvairūs ir pasireikšti skirtingai

Žmonės su IS gali patirti įvairių ligos simptomų.5

 

IS formos

IS skirstoma į formas priklausomai nuo to, kaip pasireiškia liga, koks jos aktyvumo lygmuo ir kaip greitai sukelia neįgalumą.

Daugiau informacijos apie ligos formas: National Multiple Sclerosis Society.13

 

Ligos aktyvumas gali būti matuojamas

Nesvarbu, ar sergantis IS turi recidyvuojančią ar progresuojančią formą, jos abi gali pasireikšti aktyviais požymiais skirtingu ligos metu.14 Ligos aktyvumas nustatomas magnetinio rezonanso tyrimo metu (MRT).

Ligos atkrytis arba pablogėjimas (recidyvas), sukelia naujus simptomus arba anksčiau pasireiškę simptomai tampa stipriau išreikštais.15 Liga recidyvuoja, kai ligos atkrytis trunka ne trumpiau nei 24 val. ir nėra praėjęs vieno mėnesio periodas nuo prieš tai buvusio ligos pablogėjimo atvejo. Dauguma pablogėjimų gali tęstis kelias dienas, kelias savaites ar net mėnesius, o po ligos pablogėjimo gali sekti dalinis ar pilnas pagerėjimas.

Neįgalumo atsiradimo greitis skiriasi, tačiau laikui bėgant liga nuolat progresuoja.

Pažeidimai – tai uždegimo ar pažeidimo vietos centrinėje nervų sistemoje, kurias galima aptikti su MRT. Pažeidimai gali kisti, didėti be reikšmingo ligos pablogėjimo ar išoriškai pasireiškiančių simptomų, tačiau tai yra negrįžtami pokyčiai, kurie gali sukelti neįgalumą.16

 

Dar daugiau

IS neišgydoma, tačiau nuolat vykdomų tyrimų metu siekiama geriau suprasti šią ligą. 5


Kas sukelia IS?

 

Kaip geriau ištirti ligos aktyvumą?

 

Kaip geriau ištirti naujus vaistus IS gydymui?


Kaip numatyti gydymo naudas skirtingiems pacientams?