Priešvėžinio imuninio atsako ciklas

 

Pirmą kartą vėžio imuninis ciklas, kurį sukūrė Danas Chenas ir Ira Mellmanas buvo išspausdintas žurnale „Immunity“ 2013 metais. Šis ciklas tapo priešvėžinės imunoterapijos tyrimų modeliu. Perskaitykite istoriją „Paskui imuninį ciklą”, kurioje pasakojama apie „Eureka!” momentą ir jį lydėjusį ciklo atradimą.

Imunoterapiniais vaistais norime paveikti vėžio imuninį ciklą ir nepažeisti sveikų ląstelių. Bendrovės „Roche“ individualizuotos priešvėžinės imunoterapijos tyrimų ir vystymo programoje yra daugiau kaip 20 potencialių vaistų, kurie veikia net keturis priešvėžinio imuninio atsako ciklo etapus.

 

 

Priešvėžinė imunoterapija

 

 

1 etapas: dėl mutacijų vėžinėse ląstelėse išsiskiria tam tikros medžiagos – antigenai, kurie parodo, kad piktybinės ląstelės skiriasi nuo sveikų, todėl imuninė sistema gali atskirti vėžines ląsteles.
 

2 etapas: imuninės ląstelės, kurių funkcija yra surasti antigenus, atitrūkusius antigenus „pagauna“ir nuneša į limfmazgius T ląstelėms. Šiame ir kituose etapuose imunoterapija gali sustiprinti žmogaus imuninės sistemos kovą.
 

3 etapas: susipažinusios su svetimais organizmui antigenais, T ląstelės tampa „informuotos“ arba „aktyvuotos“ ir gali pradėti kovoti su vėžinėmis ląstelėmis.

 

4 etapas: aktyvuotos T ląstelės pereina per kraujagyslės sienelę ir keliauja link naviko.

 

5 etapas: T ląstelės pasiekia vėžines ląsteles, įsiskverbia į naviką ir pasiruošia jį naikinti.

 

6 etapas: T ląstelės gali atpažinti svetimas vėžines ląsteles pagal anksčiau nustatytus išsiskyrusius antigenus.

 

7 etapas: T ląstelės sunaikina vėžines ląsteles, aktyviai veikdamos įvairius ląstelės mirtį sukeliančius kelius. Šiame etape imunoterapija veikdama per PD-L1 arba PD-1 molekules gali sustiprinti imuninę kovą.

 

 

Iš sunaikintų vėžinių ląstelių išsiskiria dar daugiau antigenų, todėl priešvėžinis imuninio atsako ciklas prasideda iš naujo.

 

Priešvėžinis imuninio atsako ciklas

 

LT/ONCO/0417/0013