Personalizuoto sveikatos priežiūros lyderis
Pereinama nuo universalaus prie personalizuotos priežiūros kiekvienam asmeniui požiūrio.

Kas yra personalizuota medicina?

Svarbiau sužinoti, kokio tipo žmonėms pasireiškia liga, nei žinoti, kokia liga serga žmogus.

Hipokratas

Koks yra personalizuotos medicinos principas?

Įvairiomis ligomis sergantys pacientai būdavo gydomi tais pačiais vaistais, o gydytojai svarstydavo, kodėl šie vaistai vieniems pacientams padeda, o kitiems – ne.

Mokslininkai pradėjo geriau suprasti ligų kilmę, išmoko tiksliau jas apibūdinti ir diagnozuoti, remdamiesi molekulinio lygio pakitimais. Pavyzdžiui, vėžys nėra vienalytė liga. Priešingai, jis atsiranda dėl daugybės genetinių mutacijų. Šiuo metu žinoma 250–300 vėžio tipų ir potipių.

Taigi, dabar iš esmės pasikeitęs ir gydymo parinkimas. Gydytojai gali nustatyti ligą skatinančius veiksnius ir geriau prognozuoti, kaip kiekvienas pacientas reaguos į skiriamą gydymą. Moderniais diagnostiniais tyrimais ir priemonėmis galima aptikti specifinius genetinius pokyčius ar kitus sutrikimus ir imtis juos gydyti.

Mūsų supratimas apie medicinos problemas ir toliau gerėja. Pavyzdžiui, pradedame ieškoti atsakymų į tai, kokie veiksniai skatina tam tikrų ligų, kaip antai Alzheimerio ligos, atsiradimą. Milijonų pacientų kasdienio gydymo patirtis dokumentuojama, archyvuojama, tačiau vis dar sunkiai panaudojama siekiant suprasti, kaip būtų galima pagerinti jų gydymą.

Tobulėjant skaitmeninėms technologijoms, galėsime vis tiksliau pritaikyti medikamentinį gydymą kiekvieno paciento ar atskirų jų grupių poreikiams. Bus sukaupiama, išsaugoma ir išanalizuojama vis daugiau informacijos, siekiant geriau suprasti, kaip prasideda ligos ir kokiais kasdieniais simptomais jos pasireiškia pacientams. Be to, tobulinant molekulinius ir kitus naujus diagnostinius metodus, visi šie duomenys iš esmės pakeis vaistų paieškos, kūrimo, registravimo ir kompensavimo procesus, pacientų ir gydytojų sprendimų, kada ir kaip gydyti tam tikras ligas, priėmimą.

Tikime, kad personalizuota medicina gali pakeisti pacientų gyvenimą, nes leidžia teikti kiekvienam žmogui pritaikytą sveikatos priežiūrą – veiksmingiau ir greičiau apsaugoti nuo ligų, jas diagnozuoti ir gydyti.

Nauji diagnostiniai tyrimai, pvz. skystoji biopsija, padeda paciento audiniuose nustatyti specifinius genetinius pokyčius ar biologinius žymenis, kurie leidžia suprasti ligos priežastis molekuliniu lygiu.

Kadangi tą pačią ligą gali sukelti skirtingos ar kelios priežastys, mokslininkai gali išskirti skirtingus pacientų pogrupius.

Tikslinės molekulės kūrimas.

Tinkamų pacientų įtraukimas į klinikinius tyrimus.

Biologinių žymenų identifikavimas, vaistų ir diagnostinių tyrimų kūrimas, siekiant nustatyti ir koreguoti organizmo veiklos sutrikimus.

Greitesnės vaisto registracijos kontroliuojančiose institucijose pagrindimas personalizuotos medicinos duomenimis.

 • Nuo pirminio požiūrio į ligos lokalizaciją organizme

  link supratimo, kokie veiksniai lemia ligos atsiradimą molekuliniu lygiu

 • Nuo mėginimų ir klaidų

  link nuoseklaus mokymosi iš kiekvieno paciento patirties ir diagnozės nustatymo

 • Nuo vieno tipo vaisto visiems pacientams

  link gydymo pritaikymo specifiniams kiekvieno paciento poreikiams

 • Nuo popierinių dokumentų

  link skaitmeninių platformų, leidžiančių dalytis klinikinės praktikos ir mokslinių tyrimų įžvalgomis

Kas keičiasi?

Gydytojams

 • Tiksliau priimami sprendimai skiriant gydymą ir gerinant pacientų gydymo rezultatus

 • Didesnis aiškumas vis sudėtingesnėje įvairių gydymo galimybių aplinkoje

Pacientams

 • Pagerėjusi gyvenimo kokybė ir pailgėjusi gyvenimo trukmė

 • Mažiau nereikalingų gydymo metodų, mažiau šalutinio poveikio apraiškų ir mažesnės gydymo išlaidos priimant tikslesnius sprendimus dėl to, kada ir kaip gydyti ligą

 • Tvirtesnis žinojimas ir didesnė sėkmingo gydymo galimybė

Visuomenei

 • Veiksmingesnis sveikatos apsaugos sistemos išteklių panaudojimas

 • Didesnis išgydomumas

 • Mažesnė ligos našta

Kam tai naudinga?

Koks progresas pasiektas gydant plaučių vėžį?

Tiksliniai gydymo metodai pagrįsti molekulinėmis ligų priežastimis. Tai reiškia, kad gydymas parenkamas atsižvelgiant į nustatytus biologinius žymenis ir atitinkamų diagnostinių tyrimų rezultatus, kurie parodo pacientų audinių mėginiuose aptinkamas mutacijas ar genetinius pokyčius. Pavyzdžiui, anksčiau nesmulkialąstelinis plaučių vėžys (NSLPV) buvo diagnozuojamas tiesiog kaip vieno tipo liga. Šiuo metu nustatyta keliolika genų mutacijų, kurios gali būti svarbios šio tipo vėžio atsiradimui. Taigi diagnostiniais tyrimais nustačius tam tikrus biologinius žymenis galima paskirti pacientams veiksmingesnį, tikslesnį, į taikinį nukreipto gydymo metodą.

XXI a. 1-asis dešimtmetis
Mutacijos, kurios galimai sukelia nesmulkialąstelinį plaučių vėžį. Šių mutacijų anksčiau nebuvo įmanoma nustatyti.
Dabar

Kokios ligos šiuo metu gydomos taikant Roche personalizuotos medicinos metodus?

FoundationMedicine tyrimo metodas
Kaip, susidūrus su vėžio diagnoze, pacientams žinoti, kad jiems bus prieinamos visos priemonės tinkamam gydymui parinkti?
Apie vėžį
Jei Jums ar Jūsų artimam žmogui buvo diagnozuotas vėžys, žinote, kokia tai sukrečianti žinia. Daugiau informacijos apie tai, kas yra vėžys ir galimus jo gydymo metodus.

Video

Parsisiųsti

please be aware that you are leaving this website.