Nuo vienuolių iki naktinės pamainos. 8 įdomūs faktai apie krūties vėžį

Krūties vėžys buvo vadinamas „vienuolių liga“, kadangi juo sirgo daug vienuolių.

Palyginti su vaikų susilaukusiomis moterimis, vienuolės ir kitos negimdžiusios moterys patenka į mirtinų krūties, kiaušidžių ir gimdos vėžio atvejų padidintos rizikos grupę. Rizika susirgti vienu iš šių vėžio tipų moteriai padidėja proporcingai vykstančių menstruacijų ciklų skaičiui.

Krūties vėžiui gydyti buvo naudojamas vapsvų mėšlas.

Senovėje vabzdžių išmatos buvo plačiai naudojamos gydant krūties vėžį. Egipto papiruse aptiktame įraše rekomenduojama keturias dienas tepti krūties auglį karvės smegenų ir vapsvos mėšlo mišiniu. Vabzdžių išmatos buvo laikomos vienu iš pažangiausiu krūties vėžio gydymo būdų iki pat Viduramžių. Laimei, nuo to laiko gydymo metodai labai patobulėjo.

Krūties vėžiu gali sirgti ir šunys, ir katės, tačiau katės serga agresyvesne jo forma.

Ne tik žmonės, bet ir gyvūnai kenčia nuo krūties vėžio. Jis dažniau nustatomas šunims nei katėms, tačiau katės serga agresyvesne jo forma.

Pirmasis mastektomijos atvejis gydant krūties vėžį užfiksuotas daugiau nei prieš 1 500 metų.

Pirmasis įrašas apie krūties mastektomiją aptiktas 548 m. pr. Kr. Procedūra atlikta Bizantijos imperatorienei Teodorai. Dėl pastaraisiais dešimtmečiais pasiektos reikšmingos pažangos tyrinėjant ir gydant krūties vėžį labai sumažėjo radikalios mastektomijos atvejų, kai pašalinama krūtis, po ja esantys krūtinės raumenys ir limfmazgiai. Tai buvo standartinis chirurginis vėžio gydymo metodas iki praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio.

Vyrai taip pat serga krūties vėžiu. Maždaug 1 vyras iš 1 000 rizikuoja susirgti krūties vėžiu.

Mažai kas žino, kad vyrų organizme yra krūties audinys, kuriame gali išsivystyti krūties vėžys. Tačiau vyrai rečiau serga krūties vėžiu, kadangi palyginti su moterimis, vyrų krūties latakų ląstelės mažiau išsivysčiusios ir jų kūne paprastai yra mažiau moteriškų hormonų, kurie skatina krūties ląstelių augimą.

Krūties vėžys dažniau aptinkamas kairėje krūtyje nei dešinėje.

Kairėje krūtyje vėžys išsivysto 5–10 % dažniau nei dešinėje krūtyje. Kairėje kūno pusėje taip pat 5 % dažniau aptinkama melanoma (odos vėžio forma). Niekas negali tiksliai paaiškinti, kodėl taip yra.

Dabar dauguma moterų įveikia krūties vėžį (bent jau išsivysčiusiose šalyse).

Pastaraisiais metais krūties vėžio gydymo srityje pasiekta didžiulė pažanga. Iš esmės pasikeitė krūties vėžio rizikos vertinimas, prevencija, chirurginis gydymas, švitinimas ir kiti gydymo būdai. Mirtingumas nuo krūties vėžio išsivysčiusiose šalyse pastaraisiais metais mažėjo, o išgyvenamumas tokiose šalyse kaip JAV, Švedija ir Japonija dabar siekia 80 % ar net daugiau. Tačiau neturtingose šalyse išgyvenamumo lygis vis dar nesiekia 40 %.

Rizika susirgti krūties vėžiu padidėja dirbant pamaininį darbą naktimis.

Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra neseniai paskelbė išvadą, kad moterys, kurios 30 metų ar ilgiau dirbo naktimis, du kartus dažniau sirgo krūties vėžiu. Tačiau panikuoti neverta. Svarbu paminėti, kad nenustatyta ryšio tarp didesnės rizikos susirgti krūties vėžiu ir darbo pamainomis, kuris truko trumpiau nei 30 metų.

Visos nuotraukos yra iliustracinio pobūdžio. Visi jose pavaizduoti asmenys yra modeliai.

Šioje svetainėje pateikiama informacija apie gaminius, kurie skirti įvairioms tikslinėms grupėms, ir joje gali būti duomenų apie gaminius arba informacijos, kuri jūsų šalyje nėra prieinama arba negalioja. Atminkite, kad mes neprisiimame jokios atsakomybės už tai, kad susipažįstate su tokia informacija, kuri gali neatitikti kokių nors jūsų kilmės šalyje taikomų teisinių procedūrų, taisyklių, registracijos arba naudojimo reikalavimų.

KontaktaiPasaulyjelinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeApie „Roche“FarmacijaKarjeraNaujienosFinansinis skaidrumas ir atskaitomybėPrivatumo pareiškimas (sveikatos priežiūros specialistams, klientams, verslo partneriams)Pareiškimas dėl teisinių klausimųPrivatumo pareiškimas farmakologinio budrumo, medicininės informacijos ir skundų dėl produktų srityje