Manoma, kad COVID-19 daugiausia plinta per artimą kontaktą iš žmogaus žmogui, įskaitant asmenis, kurie yra fiziškai arti vienas kito (ne didesniu kaip 2 m atstumu). Virusu užsikrėtę, tačiau simptomų nejaučiantys asmenys taip pat gali perduoti virusą kitiems. Vis dar aiškinamės, kaip šis virusas plinta ir kokio stiprumo ligą sukelia.

Virusų perdavimas nuo žmogaus žmogui gali skirtis. Panašu, kad COVID-19 sukeliantis virusas plinta lengviau nei gripas, bet ne taip veiksmingai kaip tymai, kurie yra vienas iš labiausiai užkrečiamų virusų, paveikiančių žmones.

  • Fiziškai arti COVID-19 sergančio asmens (2 m atstumu) esantys ar kontaktą su juo turėję asmenys patiria didžiausią infekcijos riziką.

  • COVID-19 sergančiam asmeniui kosint, čiaudint, dainuojant, kalbant ar kvėpuojant susidaro kvėpavimo takų lašeliai, kurie gali būti įvairaus dydžio: dideli (kai kurie iš jų net matomi plika akimi) ar mažesni.

  • Dažniausiai užsikrečiama dėl sąlyčio su kvėpavimo takų lašeliais, kai asmuo turi artimą kontaktą su sergančiu COVID-19.

  • Įkvėpti ar nusėdę ant gleivinės membranos, pavyzdžiui, esančios nosies arba burnos ertmėje, šie lašeliai sukelia infekciją.

  • Kuo esame toliau nuo COVID-19 sergančio asmens, tuo virusą platinančių lašelių koncentracija mažesnė. Didesnieji dėl žemės traukos neišsilaiko ore. Mažesni lašeliai ir dalelės išsisklaido.

  • Bėgant laikui, infekciją galinčio sukelti viruso kiekis kvėpavimo takų lašeliuose taip pat mažėja.

  • Kai kurios infekcijos gali plisti išlaikydamos virusą mažuose lašeliuose ir dalelėse, išliekančiose kelias minutes ar net kelias valandas. Šie virusai gali užkrėsti toliau nei per 2 m nuo sergančio žmogaus esančius asmenis ar net sergančiajam išėjus iš patalpos.

  • Toks plitimas vadinamas perdavimu oru ir yra svarbus tokių infekcijų, kaip tuberkuliozė, tymai ir vėjaraupiai, plitimo būdas.

  • Yra duomenų, kad tam tikromis sąlygomis COVID-19 sergantys žmonės galimai užkrėtė kitus žmones, buvusius toliau nei 2 m atstumu. Tokio tipo perdavimas pasitaiko uždarose erdvėse, kurios nepakankamai vėdinamos. Kartais infekuotas asmuo stipriau kvėpavo, pavyzdžiui, dainuodamas ar mankštindamasis.

    • Mokslininkai mano, kad tokiomis aplinkybėmis infekciją sukeliančių mažų lašelių ir dalelių, kuriuos išskiria COVID-19 sergantis asmuo, kiekis tampa pakankamai koncentruotas, kad virusas galėtų būti perduotas kitiems žmonėms. Užsikrėtę asmenys buvo vienoje erdvėje tuo pačiu laiku kaip ir COVID-19 sergantis asmuo ar netrukus po to, kai jis iš jos išėjo.

  • Turimi duomenys leidžia manyti, kad COVID-19 sukeliantis virusas daug dažniau plinta artimo kontakto su COVID-19 sergančiu žmogumi metu, nei yra perduodamas oru.

  •  Kvėpavimo takų lašeliai taip pat gali nusėsti ant paviršių ir objektų. Retesniais atvejais žmonės gali užsikrėsti COVID-19 palietę paviršių ar objektą, ant kurio yra viruso, ir tada perbraukę ranka savo burną, nosį ar akis.

  • Užsikrėtimas palietus paviršių nėra laikomas dažnu COVID-19 plitimo būdu.

  • Yra duomenų, kad COVID-19 sukeliantis virusas kai kuriais atvejais gali būti perduodamas iš žmogaus gyvūnams. CDC yra informuota apie nedidelį naminių gyvūnų skaičių visame pasaulyje, įskaitant šunis ir kates, kurie užsikrėtė COVID-19 sukeliančiu virusu dažniausiai po artimo kontakto su COVID-19 sergančiu žmogumi. Sužinokite, ką daryti, jei auginate naminių gyvūnų.

  • Šiuo metu COVID-19 perdavimo rizika gyvūnams iš žmogaus yra laikoma žema. Sužinokite daugiau apie COVID-19 ir naminius bei kitus gyvūnus.

Geriausias būdas užkirsti kelią ligai – vengti sąlyčio su virusu. Siekdami sumažinti viruso plėtrą, galite imtis žemiau išvardintų veiksmų.

  • Kai tik įmanoma, laikykitės bent 2 m atstumo nuo kitų žmonių. Tai labai svarbu, siekiant užkirsti kelią COVID-19 plitimui.

  • Jei esate erdvėje, kurioje yra kitų žmonių, pridenkite burną ir nosį kauke. Tai padeda sumažinti ligos plitimą ir artimo kontakto, ir perdavimo oru būdu.

  • Dažnai plaukite rankas su muilu ir vandeniu. Jei neturite galimybės pasinaudoti muilu ir vandeniu, naudokite rankų dezinfekantą, kurio sudėtyje yra ne mažiau kaip 60 proc. alkoholio.

  • Venkite gausių susibūrimų patalpose ir užtikrinkite tinkamą patalpų vėdinimą, įleisdami į jas kuo daugiau lauko oro. Apskritai, buvimas lauke ir gerai vėdinamose patalpose sumažina sąlyčio su infekciją sukeliančiais kvėpavimo takų lašeliais riziką.

  • Susirgę likite namie ir izoliuokitės nuo kitų asmenų.

  • Nuolat valykite ir dezinfekuokite dažnai liečiamus paviršius.

Pandemija gali sukelti daug streso, ypač kai esate atskirtas nuo kitų žmonių. Šiuo metu svarbu palaikyti socialinius ryšius ir rūpintis savo psichine sveikata.

*Tekstinis turinys suformuotas remiantis nurodytu šaltiniu: 

 turinys yra prieinamas viešai ir nemokamai. Turinio dalinimasis neįpareigojabendradarbiauti kitomis formomis.

Šioje svetainėje pateikiama informacija apie gaminius, kurie skirti įvairioms tikslinėms grupėms, ir joje gali būti duomenų apie gaminius arba informacijos, kuri jūsų šalyje nėra prieinama arba negalioja. Atminkite, kad mes neprisiimame jokios atsakomybės už tai, kad susipažįstate su tokia informacija, kuri gali neatitikti kokių nors jūsų kilmės šalyje taikomų teisinių procedūrų, taisyklių, registracijos arba naudojimo reikalavimų.