Spinalinės raumenų atrofijos (SRA) genetinės priežastys ir paveldėjimas

1. SRA genetinė priežastis

SRA genetinė priežastis yra gerai žinoma, skirtingai nuo kitų retų nervų ir raumenų sistemos ligų, kurių priežastys lieka nežinomos.

Yra du su SRA susiję genai: motorinio neurono išgyvenamumo 1 (SMN1) genas ir homologinis motorinio neurono išgyvenamumo 2 (SMN2) genas.

SMN1 yra SRA sukeliantis genas, visais SRA atvejais nustatomos šio geno mutacijos. SMN pirmiausia yra atsakingas už SMN baltymo gamybą, kuris palaiko normalų motorinių neuronų funkcionavimą, įgalinantį  judinti ir kontroliuoti galūnių, pilvo, galvos bei kaklo, krūtinės ir kvėpavimo raumenis.

SRA sergančių asmenų abi SMN kopijos yra mutavusios, todėl sumažėja SMN baltymo kiekis ir raumenys negauna tinkamų signalų iš smegenų. Motorinių neuronų degeneracija sukelia laipsnišką raumenų silpimą, o SMN2 modifikuoja ligos charakteristikas. Visi SRA sergantys pacientai turi bent vieną SMN2 geno kopiją, kurios funkcija neužkerta kelio ligai, bet apskritai kuo daugiau SMN2 kopijų turi pacientas, tuo lengvesnės formos jo liga. Iš tiesų keli tyrimai parodė, kad vienas iš svarbiausių SRA tipų skirtumų yra SMN2 kopijų skaičius.

Nors buvo įrodyta, kad ligos sunkumas priklauso nuo SMN2, tačiau dar nenustatyta absoliuti koreliacija tarp SMN2 kopijų skaičiaus ir SRA išsivystymo.

2. SRA paveldėjimas
SRA yra paveldima autosominė recesyvinė liga, o tai reiškia, jog abu tėvai turi turėti ligą sukeliančio geno mutaciją, kad asmuo susirgtų SRA. Net jei jie turi mutaciją, tikimybė, kad jų vaikams išsivystys ši liga, yra 25 % (t. y. viena iš keturių kiekvienam naujam nėštumui). Tikimybė, kad vaikas turės genų mutaciją ir neturės simptomų, yra 50 %. Yra 25 % tikimybė, kad vaikas nebus ligos nešiotojas.

Todėl tuo atveju, kai šeimos istorijoje buvo SRA sirgusiųjų, tikimybė būti nešiotoju yra didesnė nei šeimoje, kurioje nebuvo SRA atvejų. Jei šeimos nariui patvirtinta SRA diagnozė, giminaičiams gali būti atliekamas genetinis tyrimas, siekiant nustatyti, ar jie yra nešiotojai. Gydytojai atsižvelgs į visą šeimos medicinos istoriją, kuri apima visų šeimos narių ligas, mirtis, mirties priežastis, negyvus vaisius ir persileidimus.

Genetiniai tyrimai ir šeimos ligos istorija padės planuojant nėštumą.

Literatūros sąrašas:

 1. Sugarman EA, Nagan N, Zhu H, et al. Pan-ethnic carrier screening and prenatal diagnosis for spinal muscular atrophy: clinical laboratory analysis of >72,400 specimens. Eur J Hum Genet. 2012;20(1):27-32.

 2. https://www.discapnet.es/areas-tematicas/salud/discapacidades/desarrollo-motor/atrofia-muscular-espinal

 3. Alías L, Bernal S, Fuentes-Prior P, et al. Mutation update of spinal muscular atrophy in Spain: Molecular characterization of 745 unrelated patients and identification of four novel mutations in the SMN1 gene. Hum Genet. 2009;125:29–39.

 4. Talbot K, Tizzano EF. The clinical landscape for SMA in a new therapeutic era. Gene Ther. 2017;24(9):529-533. doi: 10.1038/gt.2017.52. Epub 2017 Jul 23.

 5. FundAME. What is Spinal Muscular Atrophy? (http://www.fundame.net/sobre-ame/que-es-la-ame).

 6. FundAME: A general guide to spinal muscular atrophy (SMA) https://www.fundame.net/documentacion/comprendiendo.pdf.

 7. Dubowitz V. Very severe spinal muscular atrophy (SMA type 0): an expanding clinical phenotype. Eur J Pediatr Neurol. 1999;3(2):49-51.

 8. MacLeodm, et al. Prenatal onset spinal muscular atrophy. Eur J Pediatr Neurol. 1999;3(2):65-72.

 9. Zerres, et al. Spinal muscular atrophy—clinical and genetic correlations. Neuromuscular disorders. May 1997; 202–207.

 10. W Prior T, Finanger E. Spinal Muscular Atrophy. Adam MP, Ardinger HH, Pagon RA, et al., editors. Seattle (WA): University of Washington, Seattle; 1993-2019.

 11. Prior TW, Finanger. Spinal Muscular Atrophy. GeneReviews. December 22, 2016; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK1352/.

 12. https://espanol.ninds.nih.gov/trastornos/atrofia-muscular-espinal.htm

 13. https://rarediseases.info.nih.gov/espanol/11864/atrofia-muscular-espinal

 14. Ficha técnica Nusinersen (Nusinersen data sheet) https://ec.europa.eu/health/documents/community- register/2017/20170530137918/anx_137918_es.pdf.

 15. Nusinersen. Therapeutic Positioning Report: https://www.aemps.gob.es/medicamentosUsoHumano/informesPublicos/docs/IPT-nusinersen-Spinraza- atrofia-muscular-espinal.pdf

 16. https://care.togetherinsma.es/es_ES/home/introduction-to-sma/smn1-gene.html

 17. https://www.fundame.net/sobre-ame/genetica-en-ame

 18. https://www.fundame.net/sobre-ame/copias-smn2.html

Šioje svetainėje pateikiama informacija apie gaminius, kurie skirti įvairioms tikslinėms grupėms, ir joje gali būti duomenų apie gaminius arba informacijos, kuri jūsų šalyje nėra prieinama arba negalioja. Atminkite, kad mes neprisiimame jokios atsakomybės už tai, kad susipažįstate su tokia informacija, kuri gali neatitikti kokių nors jūsų kilmės šalyje taikomų teisinių procedūrų, taisyklių, registracijos arba naudojimo reikalavimų.

KontaktaiPasaulyjelinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeApie „Roche“FarmacijaKarjeraNaujienosFinansinis skaidrumas ir atskaitomybėPrivatumo pareiškimas (sveikatos priežiūros specialistams, klientams, verslo partneriams)Pareiškimas dėl teisinių klausimųPrivatumo pareiškimas farmakologinio budrumo, medicininės informacijos ir skundų dėl produktų srityje