Kodėl svarbu laikytis gydymo režimo

Teksto autorė: gyd. Anne Fung
„Genentech“ oftalmologijos grupės medicinos direktorė

Dabartis suteikia vis daugiau vilčių lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms. Per pastaruosius kelerius metus gydymo pažanga visiškai pakeitė požiūrį į širdies ligas, diabetą, astmą ir mano pačios tyrimų sritį – akių ligas. Sukurti efektyvesni vaistai dažnai sumažina simptomų sukeliamus nepatogumus ir pagerina prognozę taip, kaip dar prieš kelis dešimtmečius atrodė neįsivaizduojama. Tačiau visa tai užtikrinama tik tuo atveju, jei gydymas vyksta pagal sudarytą planą. Stebėtina, bet tik apie 50 proc. lėtinėmis ligomis sergančių žmonių laikosi tokio plano.¹

Kalbant medicininiais terminais, gydytojo paskirtų medikamentų vartojimas vadinamas gydymosi režimu. Šis terminas apibūdina, kiek žmogaus elgesys atitinka su gydytoju aptartas rekomendacijas (pavyzdžiui, susijusias su vaistų vartojimu ar gyvenimo būdo pokyčiais). Gydymo režimo laikymasis priklauso nuo dinamiško santykio tarp gydytojo ir paciento: labiau tikėtina, kad pacientai laikysis gydymo režimo, jei patys dalyvaus priimant sprendimus ir jaus didesnį aplinkinių palaikymą.1

Gydymo režimo laikymasis yra vienas iš svarbiausių veiksnių, leidžiančių pasiekti geriausių įmanomų visų lėtinių ligų gydymo rezultatų. Tikslus gydymo režimo laikymasis maksimaliai padidina gydymo veiksmingumą ir, priešingai, gydymo režimo nesilaikymas yra pagrindinė prastų gydymo rezultatų priežastis.1

Būdama tinklainės specialistė, tokias tendencijas stebėjau ir pati, kai teko gydyti šias akių ligas: eksudacinę amžinę geltonosios dėmės degeneraciją (nAGDD), diabetinę retinopatiją (DR) ir diabetinę makulos edemą (DME). Šios ligos gali sukelti stiprų regėjimo sutrikimą ir net aklumą, tačiau įmanoma visiškai išvengti tokios baigties, jei derinamas ankstyvas ligos diagnozavimas ir gydymas. Vien JAV 25 proc. regėjimo sutrikimų sukelia išgydomos akių ligos.2 Tragiška, kai suvoki, kad tiek daug žmonių galėtų būti gydomi nuo šių ligų, jei tik turėtų galimybę laiku kreiptis į gydytoją ir ieškotų pagalbos.

Pavyzdžiui, vienas iš penkių nAGDD sergančių pacientų nesilaiko gydymo režimo.3 DME sergantys žmonės neišnaudoja visų sveikatos priežiūros sistemos siūlomų galimybių – ši problema gerai žinoma, o beveik pusė pacientų teigia, jog per pastaruosius metus negavo su akių sveikata susijusios priežiūros.4 Pasaulio sveikatos organizacijos dokumente „Universal eye health: a global action plan 2014-2019“ („Universali akių sveikata: globalus 2014–2019 metų veiksmų planas“) akcentuojama esminė reguliarios akių patikros ir ankstyvo gydymo svarba, siekiant sumažinti apakimo riziką ir optimizuoti akių ligomis sergančių žmonių ligos baigtį.5

Jei gydymo režimo laikymosi svarba yra neabejotina, kodėl tai kelia tiek daug iššūkių? Atsakymas paprastas – tai sudėtinga problema, kuriai įtakos turi įvairūs veiksniai.

Pateikiame tik kelis pagrindinius, galinčius turėti teigiamos ar neigiamos įtakos gydymo režimo laikymuisi.1

Gydymo režimo laikymąsi ribojantys socialiniai ekonominiai veiksniai yra nepakankamos pajamos, žemas išsilavinimo lygis, nestabilios gyvenimo sąlygos, šeimos ir socialinės paramos trūkumas, su transportu susiję iššūkiai ir klaidingas įsitikinimas apie ligą bei jos gydymą.

Svarbus vaidmuo čia tenka gydytojams bei slaugytojams, draudėjams, vyriausybei ir kitiems vietos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams. Galimos problemos apima mokymų apie lėtinių ligų gydymą trūkumą ir prastai koordinuotą infrastruktūrą.

Su liga susiję veiksniai, galintys turėti įtakos gydymo režimo laikymuisi, yra ligos progresavimas, simptomų sunkumas ir gretutinės ligos.

Net paskyrus itin veiksmingą gydymą, jo režimo laikymąsi gali veikti šie veiksniai: gydymo sudėtingumas ir trukmė, teigiamo poveikio pasireiškimo greitis, šalutiniai poveikiai ir ankstesnis nesėkmingas gydymas. Pavyzdžiui, viena iš didžiausių problemų oftalmologijos srityje yra gydymo sukeliami nepatogumai, nes kai kurie būdai reikalauja dažnų apsilankymų pas gydytojus ir injekcijų į akis.

Gydymo režimo laikymuisi įtakos gali turėti žmogaus pažiūros, finansai, žinios, įsitikinimai, padėties suvokimas ir lūkesčiai. Tai gali būti nepasitenkinimas sveikatos priežiūros sistema, priklausomybės baimė, nedideli lūkesčiai ir skeptiškas požiūris į chemines medžiagas ir biotechnologijas.

Siekiant pagerinti gydymo režimo laikymąsi, svarbus visų dalyvaujančių šalių – pacientų, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų, pramonės ir politikos formuotojų – indėlis.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja susitelkti į specifines priemones, skirtas pašalinti gydymo režimo laikymosi trukdžius, pavyzdžiui, tinkamai perskirstyti sveikatos priežiūros sistemos resursus, ilginti vizito pas gydytoją trukmę, atvirai dalintis aktualia pacientui informacija, skatinti palaikomąjį paciento ir gydytojo bendravimą. Be to, šviesti ir derinti žinias su rekomenduojamais veiksmais galima pasitelkiant naujausias technologijas.1

Bendrovė „Roche“ aktyviai ieško būdų, padėsiančių gerinti gydymo režimo laikymąsi. Mūsų oftalmologų komanda itin domisi, kaip sumažinti patiriamus nepatogumus, susijusius su tam tikrų akių ligoms gydyti skirtų vaistų vartojimu.

Laikytis gydymo režimo sergant lėtine liga nėra paprasta užduotis. Tačiau tai itin svarbu, atsižvelgiant į šiuo metu prieinamą veiksmingo gydymo pasiūlą ir vis daugėjančius įrodymus apie gydymo režimo laikymosi svarbą. Bendromis pastangomis mes galime padėti visiems lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms suvokti galimybes, kurias suteikia gyvenimą keičiantys vaistai.

LITERATŪRA:

  1. World Health Organization. Adherence to Long-Term Therapies: Evidence for Action. [Internet; cited November 2018].
    Available from: 

  2. World Health Organization. Blindness and vision impairment. [Internet; cited November 2018]. 
    Available from: 

  3. Droege KM, Muelther PS, et al. Adherence to ranibizumab treatment for neovascular age-related macular degeneration in real life. Graefe's Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology. 2013; 251:1281-1284.

  4. Bressler N, et al. Underuse of the health care system by persons with diabetes mellitus and diabetic macular edema in the United States. JAMA Ophthalmol. 2014; 132:168-173.

  5. World Health Organisation. Universal eye health: a global action plan 2014-2019. [Internet; cited November 2018].
    Available from: http://www.who.int/blindness/AP2014_19_English.pdf?ua=1.

Šioje svetainėje pateikiama informacija apie gaminius, kurie skirti įvairioms tikslinėms grupėms, ir joje gali būti duomenų apie gaminius arba informacijos, kuri jūsų šalyje nėra prieinama arba negalioja. Atminkite, kad mes neprisiimame jokios atsakomybės už tai, kad susipažįstate su tokia informacija, kuri gali neatitikti kokių nors jūsų kilmės šalyje taikomų teisinių procedūrų, taisyklių, registracijos arba naudojimo reikalavimų.

KontaktaiPasaulyjelinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeApie „Roche“FarmacijaKarjeraNaujienosFinansinis skaidrumas ir atskaitomybėPrivatumo pareiškimas (sveikatos priežiūros specialistams, klientams, verslo partneriams)Pareiškimas dėl teisinių klausimųPrivatumo pareiškimas farmakologinio budrumo, medicininės informacijos ir skundų dėl produktų srityje