Spinalinė raumenų atrofija (SRA arba angl. SMA)

Terminas spinalinė raumenų atrofija, dar vadinama SRA, apibūdina įvairaus sunkumo genetinę ligą, kuriai būdinga motorinių neuronų1 žūtis ir su liga susijusios komplikacijos, pažeidžiančios visą organizmą. Irstant motoriniams neuronams mažėja raumenų masė, dėl to atsiranda raumenų atrofija. Priklausomai nuo SRA tipo, gali susilpnėti fizinė raumenų jėga ir paciento gebėjimas vaikščioti, valgyti ar kvėpuoti. Tai viso organizmo liga, todėl SRA pažeidžia ne tik raumenis, bet ir daugelį kitų organų.

Žmogaus organizme motoneurono išgyvenamumo (angl. survival motor neuron, SMN) baltymą2 koduoja du genai: SMN1 ir SMN2. Sergantieji SRA neturi SMN1 geno3 arba jis yra mutavęs, o SMN2 genas yra nepakitęs. SMN1 genas koduoja instrukcijas, reikalingas SMN baltymo gamybai, o pastarasis būtinas motorinių neuronų ir kitų organizmo ląstelių išgyvenimui. Todėl SRA sergančių pacientų būklė priklauso nuo likusio SMN2 geno funkcijos. Tačiau vien tik šis genas negali užtikrinti pakankamos funkcinio SMN baltymo gamybos.

SRA sudėtingumas įvairiems pacientams labai skiriasi ir priklauso nuo amžiaus, kai prasideda liga, bei nuo esančių SMN2 geno kopijų skaičiaus.

  • 0inis tipas, dar vadinamas prenatalinės pradžios SRA, yra sunkiausia šios ligos forma; liga nustatoma dar gimdoje esančiam kūdikiui. Šiems kūdikiams atsiranda sunki hipotonija ir jie negali sėdėti ar apsiversti.

  • 1asis tipas nustatomas jaunesniems kaip 2 metų kūdikiams ir yra labai sunki SRA forma. Kaip ir 0 inio tipo atveju, kūdikiams pasireiškia sunki hipotonija ir jie negali sėdėti ar apsiversti.

  • 2asis SRA tipas nustatomas 6–18 mėnesių amžiaus pacientams; šios formos SRA sergantys kūdikiai gali sėdėti, tačiau nepradeda savarankiškai vaikščioti.

  • 3iasis tipas įprastai diagnozuojamas vyresniems kaip 18 mėnesių vaikams, tačiau tikrasis simptomų atsiradimo amžius yra labai skirtingas ir jų gali atsirasti tik vėlyvoje vaikystėje arba jauniems suaugusiesiems. Šio tipo SRA sergantys asmenys gali kurį laiką gyventi įprastai, tačiau vėliau jie gali nustoti vaikščioti.

  • Galiausiai 4asis tipas, dar vadinamas suaugusiųjų pradžios SRA, yra lengviausia šios ligos forma. Dažniausiai liga diagnozuojama jauniems suaugusiesiems, kuriems pasireiškia lengvų judėjimų sutrikimų.

  1. Motoriniai neuronai. Kas yra motoriniai neuronai? Tai yra nervų sistemos ląstelės, kurios kontroliuoja raumenų judesius. Centriniai motoriniai neuronai siunčia signalus iš galvos smegenų į nugaros smegenis, o periferiniai motoriniai neuronai – iš nugaros smegenų į raumenis. Jie yra nervų ir raumenų sistemos dalis bei yra būtini kasdieniams judesiams atlikti, pavyzdžiui, kvėpuoti, išlaikyti galvą vertikalioje padėtyje, vaikščioti ir net laikyti rankose knygą.

  2. Genas. Genai koduoja informaciją apie visų žinomų gyvų organizmų (nuo bakterijų iki žmogaus) sandarą. Juos sudaro DNR grandinės, paveldėtos iš tėvų ir šifruojančios visą informaciją, kuri lemia mūsų unikalumą – nuo akių spalvos iki kraujo grupės.

  3. Baltymas. Tai ilga labai mažų molekulių, vadinamų aminorūgštimis, grandinė, kuri sukuria tiek paprastas, tiek ir sudėtingas struktūras. Baltymai sudaro beveik visas gyvo organizmo struktūras – nuo plaukų ir odos iki fermentų ir antikūnų.

Spinalinė raumenų atrofija (SRA) yra genetinė liga, pažeidžianti nugaros smegenyse esančias nervų ląsteles, kurios kontroliuoja raumenų susitraukimus, ir kitas organizmo ląsteles.1 SRA gali susirgti visų rasių ir lyčių asmenys.1

SRA priežastys

SRA atsiranda dėl motoneurono išgyvenamumo 1 (angl. survival motor neuron 1, SMN1) geno mutacijos, sukeliančios SMN baltymo trūkumą organizme. Šis baltymas aptinkamas visame organizme ir yra būtinas nervų sistemos funkcijai, kontroliuojančiai raumenų veiklą, o taip pat ir kitus organizmo audinius. Trūkstant šio baltymo, neuronai negali tinkamai funkcionuoti, dėl to nusilpsta raumenys ir retkarčiais gali ištikti mirtis.1

SRA pažeidžia svarbiausias gyvybines žmogaus funkcijas, įskaitant gebėjimą1:

  • VAIKŠČIOTI

  • RYTI

  • KVĖPUOTI

SRA sergantys pacientai taip pat turi „atsarginį“ geną, vadinamą motoneurono išgyvenamumo 2 (angl. survival motor neuron 2, SMN2) genu, kuris beveik identiškas SMN1. SMN2 genas taip pat koduoja SMN baltymą, tačiau šio baltymo gamyba žymiai prastesnė.2 SRA sudėtingumas priklauso nuo žmogaus turimų SMN2 geno kopijų skaičiaus ir nuo organizme pagaminamo SMN baltymo kiekio.3

SRA yra dažniausia genetinė liga, lemianti naujagimių ir kūdikių mirtis.2 

SRA pasireiškia ~1 IŠ 10 000 KŪDIKIŲ.5

Išskiriami keturi pagrindiniai SRA tipai: I, II, III ir IV. SRA tipas apibūdinamas pagal SMN2 geno kopijų skaičių, paciento amžių, kai prasideda ligos simptomai, ir fizinės būklės kriterijus. I tipo SRA būdingi sunkiausi ligos simptomai, o IV tipui – lengvi požymiai.5

Net ir to paties tipo SRA sergantys asmenys turės skirtingą patirtį ir kitokią ligos raidą.6

I TIPAS
2 SMN2 kopijos7

ĮPRASTAI DIAGNOZUOJAMAS
0–6 mėnesių6

PROGNOZĖ
Negali savarankiškai sėdėti.7 Sudaro 60 % visų SRA atvejų, o sergantieji dažniausiai miršta iki dvejų metų amžiaus.6,2

II TIPAS
3 SMN2 kopijos7

ĮPRASTAI DIAGNOZUOJAMAS
6 mėnesių–2 metų6

PROGNOZĖ
Dažnai pasireiškia kvėpavimo silpnumas ir pacientas negali vaikščioti.7

III TIPAS
3–4 SMN2 kopijos7

ĮPRASTAI DIAGNOZUOJAMAS
18 mėnesių–paauglystėje6

PROGNOZĖ
Gali išmokti atsistoti ir vaikščioti, tačiau ateityje gali prarasti šiuos gebėjimus.7

III TIPAS
3–4 SMN2 kopijos7

ĮPRASTAI DIAGNOZUOJAMAS
dažniau vyresniems kaip 35 metų6

PROGNOZĖ
Retas ligos tipas, kai lėčiau progresuoja simptomai, sutrinka vaikščiojimas.6

Kadangi daugeliui SRA sergančių pacientų fiziniai gebėjimai sutrikę skirtingai, yra įvairių priemonių, kurios padeda suvaldyti ligą taikant fizinę ir darbo terapiją, mitybą ir namų aplinkos pakeitimą.8

Viso pasaulio mokslininkai tiria naujas gydymo galimybes, kurios galėtų padėti sergantiesiems SRA.9

Literatūros sąrašas:

  1. Cure SMA. About SMA.

  2. SMA Foundation. About SMA: Overview.

  3. Cure SMA. The Genetics of Spinal Muscular Atrophy. http://www.curesma.org/documents/support--care-documents/genetics-of-sma.pdf

  4. Lorson CL, Androphy EJ. An exonic enhancer is required for inclusion of an essential exon in the SMA-determining gene SMN. Hum Mol Genet. 2000;9(2):259-265.

  5. Verhaart IEC, et al. Prevalence, incidence and carrier frequency of 5q-linked spinal muscular atrophy - a literature review. Orphanet J Rare Dis. 2017 Jul 4;12(1):124. doi: 10.1186/s13023-017-0671-8

  6. Cure SMA. Types of SMA.

  7. Butchbach, M. Copy Number Variations in the Survival Motor Neuron Genes: Implications for Spinal Muscular Atrophy and Other Neurodegenerative Diseases. Front Mol Biosci. 2016; 3: 7.

  8. Cure SMA. Understanding Spinal Muscular Atrophy.

  9. Cure SMA. Latest Advances.

Daugiau istorijų

Peržiūrėti visas istorijas

Neurologijos sritys

Išsamiau apie neurologiją

Šioje svetainėje pateikiama informacija apie gaminius, kurie skirti įvairioms tikslinėms grupėms, ir joje gali būti duomenų apie gaminius arba informacijos, kuri jūsų šalyje nėra prieinama arba negalioja. Atminkite, kad mes neprisiimame jokios atsakomybės už tai, kad susipažįstate su tokia informacija, kuri gali neatitikti kokių nors jūsų kilmės šalyje taikomų teisinių procedūrų, taisyklių, registracijos arba naudojimo reikalavimų.

KontaktaiPasaulyjelinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeApie „Roche“FarmacijaKarjeraNaujienosFinansinis skaidrumas ir atskaitomybėPrivatumo pareiškimas (sveikatos priežiūros specialistams, klientams, verslo partneriams)Pareiškimas dėl teisinių klausimųPrivatumo pareiškimas farmakologinio budrumo, medicininės informacijos ir skundų dėl produktų srityje