ADGG gydymas

Čia pateikta informacija yra tik informacinio pobūdžio. Jokia šioje svetainėje pateikta medžiaga negali pakeisti profesionalaus gydytojo patarimo, diagnozės ar paskirto gydymo. Jei turite klausimų, kreipkitės į gydytoją ar kitą kvalifikuotą sveikatos priežiūros specialistą.

Kaip gydoma amžinė geltonosios dėmės degeneracija (AGDD)?

Nors amžinė geltonosios dėmės degeneracija (AGDD) dar negali būti visiškai išgydyta, yra keletas patvirtintų šlapiosios AGDD gydymo būdų. AGDD yra lėtinė liga, kurią reikia gydyti ilgai. Nuoseklus gydymas gali padėti stabilizuoti regėjimą.

Kokios yra AGDD gydymo galimybės?

Nėra patvirtinto veiksmingo pažengusios sausosios AGDD gydymo, kai po tinklaine ir į ją neįauga naujų kraujagyslių.1 Tačiau ankstyva sausosios AGDD forma sergantys pacientai gali sulėtinti ligos progresavimą vartodami tam tikrus maisto papildus.1–3 Dėl to pasitarkite su akių ligų gydytoju.

Neovaskulinės AGDD atveju (nAGDD), po tinklaine atsiranda naujų kraujagyslių. Jos taip pat gali įaugti į tinklainę ir ją pakelti.4 Ieškodami naujų kraujagyslių susidarymo po tinklaine priežasčių, mokslininkai nustatė kraujagyslių endotelio augimo faktorių (KEAF). Per didelis faktorius lemia nestabilių, ligotų kraujagyslių augimą.2 Naujai susiformavusios kraujagyslės dažnai yra pralaidžios, todėl kraujas ir skysčiai gali patekti į tinklainę ir pažeisti centrinio regėjimo sritį (geltonąją dėmę).4

Prieš KEAF veikiantys vaistai, žinomi kaip KEAF inhibitoriai, jau naudojami keletą metų. Šie vaistai mažina naujų, nestabilių ir nesandarių kraujagyslių augimą ir gali bent laikinai pagerinti arba išsaugoti daugelio nAGDD sergančių pacientų regėjimą.1

Kaip KEAF inhibitoriai suleidžiami į stiklakūnį?

Kad veiktų efektyviai ir būtų išvengta šalutinio poveikio, KEAF inhibitoriai plona adata suleidžiami tiesiai į akį, į stiklakūnį (2 pav.).5 Gydytojai kalba apie „intravitrealinę KEAF inhibitorių injekciją“ (intravitrealinė reiškia „į stiklakūnį“).

Procedūra atliekama steriliai operacinėje.4 Ar injekcijos leidžiamos tiesiai į akį? Iš pradžių tai gali kelti nerimą, tačiau gydytojas pasirūpins, kad procedūra būtų kuo mažiau skausminga. Dezinfekavus akį, įlašinama akių lašų, kad akis taptų nejautri. Kai anestezija pradeda veikti, gydytojas įdeda akių vokų laikiklį. Kai kurie pacientai tai apibūdina kaip šiek tiek nepatogų dalyką (1 pav.).

Dauguma pacientų injekciją suvokia kaip nedidelį įgėlimą arba trumpą spaudimo jausmą, kiti nejaučia visiškai nieko.6 „Jei būčiau žinojęs, kad injekcija neskausminga, būčiau mažiau jaudinęsis.“ „Būtų buvę lengviau, jei būčiau žinojęs, kad šis gydymas taikomas jau seniai ir kad daugeliui pacientų šios injekcijos nesukėlė problemų.“

Intravitrealinės terapijos eiga
  • Kai pacientas atvyksta į ligoninę, iš pradžių jam atliekami įvairūs parengiamieji tyrimai. Taip pat atliekamas optinės koherentinės termografijos (OKT) testas, kurio metu tiriami tinklainės sluoksniai ir pamatomas geltonosios dėmės edemos dydis.

  • Tada atliekamas akių tyrimas ir akispūdžio matavimas.

  • Po šių tyrimų su gydytoju aptariami rezultatai, tada gydytojas apžiūri akis ir nusprendžia.

  • Jei reikia injekcijos Klinikoje pacientui įlašinama akių lašų.

  • Lašai yra įvairių rūšių: vieni turi priešuždegiminį poveikį, kiti mažina akispūdį, treti drėkina akis.

  • Žinoma, bus įlašinta ir vaistų, dėl kurių akis tampa nejautri.

  • Kadangi intravitrealinė terapija vyksta operacinėje, kur viskas turi būti ypač sterilu, pacientui duodamas chalatas ir plaukų apdangalas.

  • Gydytojas jau laukia operacinėje. Pacientas atsigula ant chirurginės lovos, jo veidas dezinfekuojamas, ypač aplink akį. Ant veido uždedamas plonas uždangalas su skylute gydomai akiai.

  • Vėl įlašinama akių lašų, tada įdedamas akių vokų laikiklis, kad procedūros metu pacientas neužsimerktų.

  • Kai laikiklis įstatomas, daugeliui nemaloniausia procedūros dalis jau yra baigta.

  • Tada gydytojas pažymi nedidelį tašką ant akies ten, kur atliks injekciją. Toje vietoje pacientas jaučia tik nedidelį spaudimą, bet neskausmą.

  • Prieš pat injekciją patartina giliai įkvėpti ir sulaikyti kvėpavimą injekcijos metu.

  • Pati injekcija pacientui nėra skausminga, tačiau pojūtis akyje yra keistas.

  • Visa procedūra trunka 2 minutes. Tada išimamas akių vokų laikiklis, nuo veido nuimamas uždangalas, nuvaloma oda ir nuplaunamas jodo tirpalas.

  • Dar kartą įlašinama akių lašų. 1 pav. Į akį prieš ir po KEAF inhibitorių injekcijos įlašinama skirtingų akių lašų (priešuždegiminių, antibiotikų, anestetikų ir kt.).

Laikotarpis po procedūros
  • Po injekcijos geriausia nedelsiant grįžti namo į tamsų kambarį ir pamiegoti.

  • Jei neužmiegate, galite užsimerkę klausytis garsaknygės.

  • Vos pasibaigus anestezijai, akyje galite jausti dirginimą.Tačiau jis praeina po kelių valandų miego.

  • Kai kurie žmonės po injekcijos mato mažus juodus taškelius, kurie atsiranda dėl oro, injekcijos metu patekusio į akį.

  • Šie taškeliai išnyksta po vienos ar dviejų dienų.

    Injekcijos vietoje gali atsirasti raudonas taškas. Jis atrodo šiek tiek pavojingai, tačiau yra nekenksmingas ir dažniausiai išnyksta po savaitės ar dviejų.

Kelias dienas po injekcijos galima lašinti akių lašų. Svarbu neužsikrėsti akių infekcija – nelieskite akių ir nenaudokite makiažo.

Gydymo tikslas – regėjimo stabilizavimas

Kadangi KEAF inhibitoriai veikia tik tam tikrą laiką, injekcijas reikia kartoti reguliariai.2 nAGDD yra lėtinė liga – tai reiškia, kad gali prireikti daugybės patikrinimų ir daugybės metų injekcijų, nes liga gali greitai progresuoti.5

Jei reguliariai tikrinsitės ir bus leidžiamos injekcijos, gali būti, kad sulauksite teigiamas poveikis nAGDD eigai.5 Neovaskulinės AGDD gydymo tikslas yra stabilizuoti regėjimą. Kaip dažnai reikia švirkšti vaistą, priklauso nuo to, kaip greitai po injekcijos pagerėja, stabilizuojasi ar pablogėja regėjimo aštrumas.

Drauge su akių ligų gydytoju nustatysite jums tinkamą intervalą tarp injekcijų. Kiekvienam jis yra skirtingas, bet paprastai trunka nuo 4 iki 16 savaičių. Dažni apsilankymai pas gydytoją yra didelė našta  nAGDD sergantiems pacientams ir jų šeimoms. Dėl šios priežasties, be kita ko, mokslininkai tiria naujus vaistus, kurių nereikėtų leisti taip dažnai.

Akių injekcijų terapija – dažniausiai užduodami pacientų klausimai

Kodėl reikia gydyti nAGDD?

Negydoma nAGDD gali sukelti laipsnišką centrinio regėjimo praradimą.

Kaip galiu stebėti savo regėjimą?

Naudodamiesi Amslerio tinkleliu galite patikrinti, ar jūsų regėjimas keičiasi. Amslerio tinklelio testą rasite čia. Rekomenduojama tai daryti kas savaitę ir tikrinti kiekvieną akį atskirai bei užsirašyti pastebėjimus, kad galėtumėte juos aptarti kito vizito pas akių ligų gydytoją metu.

Ar injekcijos į akį skausmingos?

Prieš procedūrą jums bus lašinami lašai, kad skausmas injekcijos metu būtų mažas arba jo visai nejaustumėte. Vis tiek galite jausti skausmą ar diskomfortą.

Ar galiu po injekcijos trinti akis?

Po injekcijos negalima trinti akių. Po injekcijos labai svarbu vengti akių infekcijų.

Ar po injekcijos galiu naudoti įprastus akių lašus?

Taip. Jei nesate tikri, kreipkitės į akių ligų gydytoją.

Ar po injekcijos galiu maudytis arba plaukioti?

Iš karto po procedūros – ne, tačiau dėl išsamesnės informacijos kreipkitės į savo  akių ligų gydytoją.

Akių ligų gydytojas man diagnozavo pažengusią nAGDD ir pradėjo gydymą KEAF inhibitoriais.

Beveik visais atvejais gydymą KEAF inhibitoriais reikia kartoti ilgesnį laiką, bent jau pirmaisiais gydymo metais.

Iš jūsų, kaip iš paciento, tai reikalauja daug laiko ir organizuotumo. Tačiau svarbu griežtai laikytis numatytų tyrimų ir akių ligų gydytojo numatyto gydymo, kad regėjimas stabilizuotųsi ar net pagerėtų.7

Šaltiniai:

Šioje svetainėje pateikiama informacija apie gaminius, kurie skirti įvairioms tikslinėms grupėms, ir joje gali būti duomenų apie gaminius arba informacijos, kuri jūsų šalyje nėra prieinama arba negalioja. Atminkite, kad mes neprisiimame jokios atsakomybės už tai, kad susipažįstate su tokia informacija, kuri gali neatitikti kokių nors jūsų kilmės šalyje taikomų teisinių procedūrų, taisyklių, registracijos arba naudojimo reikalavimų.

KontaktaiPasaulyjelinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeApie „Roche“FarmacijaKarjeraNaujienosFinansinis skaidrumas ir atskaitomybėPrivatumo pareiškimas (sveikatos priežiūros specialistams, klientams, verslo partneriams)Pareiškimas dėl teisinių klausimųPrivatumo pareiškimas farmakologinio budrumo, medicininės informacijos ir skundų dėl produktų srityje