Čia pateikta informacija yra tik informacinio pobūdžio. Jokia šioje svetainėje pateikta medžiaga negali pakeisti profesionalaus gydytojo patarimo, diagnozės ar paskirto gydymo. Jei turite klausimų, kreipkitės į gydytoją ar kitą kvalifikuotą sveikatos priežiūros specialistą.
Amžinė geltonosios dėmės degeneracija yra lėtinė liga, kuri dažnai atsiranda senstant (dažniau susergama sulaukus 55 metų).1
AGDD gali paveikti abi akis arba iš pradžių tik vieną akį.
AGDD išsivysto geltonojoje dėmėje, kuri yra tinklainės centre, užpakalinėje akies dalyje (1 pav.).
Geltonoji dėmė yra maždaug ryžio grūdo dydžio, tačiau joje yra ypač daug fotoreceptorių ir ji atsakinga už ryškų matymą.
Ji svarbi skaitant, atpažįstant veidus, suvokiant detales ir atskiriant spalvas.2, 3
Likusi tinklainės dalis suvokia praktiškai tik kontūrus ir šviesios bei tamsios spalvų kontrastus.3
AGDD pradeda vystytis, kai tinklainės metabolizmo galutiniai produktai netinkamai suskaidomi ir nusėda kaip vadinamosios „drumzlės“.
Dėl to regėjimas paprastai neprarandamas, tačiau kai kurie pacientai teigia, kad kontrastai tampa mažiau pastebimi arba užtrunkama, kol akys prisitaiko prie pasikeitusių apšvietimo sąlygų.4, 5
Kai kuriems pacientams ankstyvoji AGDD progresuoja.
Vėlyvosios ligos stadijos apima sausąją AGDD (taip pat žinomą kaip „geografinę geltonosios dėmės atrofiją“) ir neovaskulinę (eksudacinė, šlapia) formas.
Sergant sausąja AGDD, fotoreceptoriai yra mirę. Dėl to regėjimo lauko centre lėtai silpsta regėjimas (3 pav.).4 Sausoji AGDD forma ilgainiui gali išsivystyti į neovaskulinę AGDD.
Neovaskulinės AGDD atveju, dėl drumzlių po tinklaine susidaro mažų kraujagyslių. Štai kodėl gydytojai kalba ir apie „neovaskulinę“ AGDD (santrumpa: nAGDD – neovaskulinė reiškia „naujai susiformavusios kraujagyslės“). Kadangi šios naujai susiformavusios kraujagyslės yra ne tokios stabilios ir dar pralaidesnės, skystis arba kraujas gali patekti į aplinkinius audinius (5 pav.), kurie pabrinksta dėl susikaupusių skysčių.3 Skysčių susilaikymas geltonosios dėmės srityje gali labai pabloginti regėjimą.
AGDD sergantys žmonės dažnai praranda gebėjimą aiškiai matyti, tačiau jie nepraranda orientacijos erdvėje, periferinio matymo ir skirtumo tarp „šviesos“ ir „tamsos“. Jie dažnai neatpažįsta veidų ir daiktų, į kuriuos žiūri tiesiai (3 pav.), tačiau atpažįsta judesius ir daiktus, kuriuos mato akies kampu.
Kitaip nei sausosios AGDD atveju, neovaskulinė AGDD dažnai progresuoja daug greičiau. Tačiau ją galima sėkmingai gydyti, jei gydymas pradedamas anksti.2, 3
Tiksli AGDD priežastis dar nėra galutinai nustatyta. Tačiau yra keletas veiksnių, galinčių padidinti AGDD išsivystymo pavojų. Rizikos veiksniai yra:2, 6
amžius (todėl terminas yra „amžinė geltonosios dėmės degeneracija“);
rūkymas;
hipertenzija;
nesveika mityba (mažai vaisių ir daržovių, vartojamas alkoholis ir daug gyvulinių riebalų);
UV spinduliuotė ir mėlyna šviesa matomame spektre.
Kai kuriose šeimose geltonosios dėmės degeneracija pasireiškia dažniau, tačiau AGDD nelaikoma tipiška paveldima liga. AGDD dažniau diagnozuojama moterims nei vyrams.2
Poveikis, be kita ko, priklauso nuo ligos stadijos ir AGDD tipo (sausoji ar neovaskulinė). Geltonoji dėmė yra tinklainės centre ir yra atsakinga už centrinį regėjimą.
Jei geltonąją dėmę pažeidžia AGDD, sutrinka regėjimo ryškumas. Pvz., gali būti sunku skaityti ir atpažinti veidus bei pastebėti detales.
Liga paprastai nepaveikia išorinės tinklainės dalies. Dėl AGDD gali pablogėti regėjimas ir atsirasti su tuo susijusių apribojimų.
Svarbu, kad AGDD sergantys pacientai išmoktų tinkamai pasinaudoti likusiu regėjimu ir neprarastų savarankiškumo. Taip pat yra daug nepriklausomybę padedančių išsaugoti priemonių, ypač optinių.2
Beveik dviem trečdaliams pacientų AGDD vienodai pasireiškia abiejose akyse.8 Tačiau yra žmonių, kuriems liga iš pradžių pažeidžia vieną akį.
Tyrimai rodo, kad maždaug 19–28 % šių pacientų per 5 metus AGDD išsivysto ir kitoje akyje.8 AGDD ne visada yra simetriška: kai kuriems pacientams AGDD vieną akį pažeidžia labiau, o kitos akies regėjimas yra žymiai geresnis.8
Svarbu, kad akių ligų gydytojas visada apžiūrėtų ir kitą akį, kad galėtų anksti nustatyti joje atsiradusį pažeidimą.
Svarbiausia akių sveikatos profilaktikos priemonė – mesti rūkyti. Jei turite aukštą kraujospūdį, nuosekliai jį gydykite. Būkite fiziškai aktyvūs, reguliariai mankštinkitės. Stebėkite savo svorį ir laikykitės sveikos mitybos: valgykite daug vaisių, daržovių ir maisto, kuriame yra omega 3 riebalų rūgščių (pvz., riebios žuvies ir riešutų). Gerkite mažiau alkoholio.
Apsaugokite akis nuo blizgesio ir UV spindulių dėvėdami tinkamus akinius ar kontaktinius lęšius. Pastebėję regėjimo pakitimą, nedelsdami kreipkitės į akių ligų gydytoją.2, 9
Šaltiniai:
Altersabhängige Makuladegeneration (AMD) [Age-dependent macular degeneration (AMD)] - gesundheitsinformation.de. Prieinama internete adresu: https://www.gesundheitsinformation.de/altersabhaengige-makuladegeneration-amd.html (retrieved on 06/11/2021)
Dr med. Sönke Baumüller: Die Altersabhängige Makuladegeneration – ein Leitfaden für Betroffene [Age-related macular degeneration - a guide for those affected]. Books on Demand, Norderstedt. ISBN 978-3-7392-2528-9
Die Altersabhängige Makuladegeneration (AMD) [Age-related macular degeneration (AMD)]. Brochure of the German Ophthalmological Society (as of: 2018). Prieinama internete adresu: https://www.dog.org/wp-content/uploads/2009/12/amd-stand-2018.pdf (retrieved on 06/11/2021).
GBE-Themenheft Blindheit und Sehbehinderung [GBE-Topic Volume on Blindness and Visual Impairment]. Robert Koch-Institut, Berlin 2017 (p. 11f.). Prieinama internete adresu: https://www.rki.de/DE/Content/Gesundheitsmonitoring/
Gesundheitsberichterstattung/GBEDownloadsT/blindheit.pdf?__blob=publicationFile (retrieved on 06/11/2021)
Entstehung der Makuladegeneration [Formation of macular degeneration].Prieinama internete adresu: https://www.amd-netz.de/makuladegeneration/entstehung-der-erkrankung (retrieved on 06/11/2021)
Risikofaktoren und Vorbeugung [Risk factors and prevention]. Prieinama internete adresu: https://www.amd-netz.de/makuladegeneration/risikofaktoren-und-vorbeugung#ungesunde_ernaehrung (retrieved on 06/11/2021)
Altersbedingte Makuladegeneration [Age-related macular degeneration]. Prieinama internete adresu: https://retina.ch/netzhauterkrankungen/amd/ (retrieved on 11/11/2021)
Stahl A: Diagnostik und Therapie der altersabhängigen Makuladegeneration [Diagnostics and treatment of age-related macular degeneration]. Deutsches Ärzteblatt 2020; 117: 513-519. Prieinama internete adresu: https://www.aerzteblatt.de/archiv/214716/Diagnostik-und-Therapie-der-altersabhaengigen-Makuladegeneration (retrieved on 11/11/2021)
Risikofaktoren und Vorbeugen [Risk factors and prevention]. Prieinama internete adresu: https://www.amd-netz.de/makuladegeneration/risikofaktoren-und-vorbeugung#bewegungsmangel (retrieved on 11/11/2021)
Šioje svetainėje pateikiama informacija apie gaminius, kurie skirti įvairioms tikslinėms grupėms, ir joje gali būti duomenų apie gaminius arba informacijos, kuri jūsų šalyje nėra prieinama arba negalioja. Atminkite, kad mes neprisiimame jokios atsakomybės už tai, kad susipažįstate su tokia informacija, kuri gali neatitikti kokių nors jūsų kilmės šalyje taikomų teisinių procedūrų, taisyklių, registracijos arba naudojimo reikalavimų.