DGDE gydymas

Čia pateikta informacija yra tik informacinio pobūdžio. Jokia šioje svetainėje pateikta medžiaga negali pakeisti profesionalaus gydytojo patarimo, diagnozės ar paskirto gydymo. Jei turite klausimų, kreipkitės į gydytoją ar kitą kvalifikuotą sveikatos priežiūros specialistą.

Kaip gydyti diabetinę geltonosios dėmės edemą?

Norint išvengti diabetinės geltonosios dėmės edemos (DGDE), svarbu palaikyti normalų gliukozės kiekį kraujyje ir kraujospūdį. Akių ligų gydytojas paskirs reikalingą DGDE gydymą. Gali būti skiriami įvairių vaistų ar lazerio terapija. Kiekvienu atveju tinkamiausias gydymas priklauso ir nuo edemos formos bei tikslios vietos.

Efektyviam tinklainės ir geltonosios dėmės pažeidimo dėl diabeto gydymui reikalingos įvairios priemonės.1, 2

  • Norint tinkamai kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje, būtina vaistus nuo diabeto vartoti  kaip nurodė šeimos gydytojas ar endokrinologas.

  • Jei kraujospūdis yra padidėjęs, jį reikia gydyti. Akių ligų gydytojas paskirs specialų gydymą, skirtą diabeto sukeltoms akių ligoms gydyti.

Įvairios gydymo galimybės

DGDE gydymas priklauso nuo edemos masto ir vietos. DGDE mastas gali būti labai įvairus.3

Kol centrinė duobutė (ryškiausias centrinio regos taškas) nepažeista ir regėjimas nepablogėjęs dėl DGDE, akių ligų gydytojass gali nuspręsti kol kas netaikyti  gydymo, bet atidžiai stebėti ligos eigą.4

Kita vertus, jei reikalingas tikslinis edemos gydymas, galima skirti įvairių vaistų ir lazerio terapiją.

Gydymas lazeriu

Lazerio terapijos metu lazerio spinduliai nukreipiami tiksliai  į tinklainės sritis, kur yra pažeistos kraujagyslės. Lazerio spindulio kritimo vietoje generuojama šiluma, kuri sunaikina patologines tinklainės sritis.

Tokiu būdu galima išvengti tolesnio nestabilių kraujagyslių išsiplėtimo.1 Tikslinis gydymas lazeriu gali sujungti nesandarias kraujagysles, todėl jį galima naudoti ir skysčiui susikaupus geltonojoje dėmėje.1 Vis dėlto būtina sąlyga yra ta, kad edema nebūtų apėmusi centrinės duobutės – ryškiausio centrinio regos taškogeltonojoje dėmėje, – tačiau yra kilęs pavojus paciento regėjimui.5

Gydymas vaistais

Jei geltonoji dėmė ir centrinė duobutė yra pažeistos susikaupusių skysčių ir sutriko regėjimas, gydytojas akių ligų gydytojas sieks išsaugoti ar pagerinti paciento regėjimą paskirdamas vaistų.

Taikydamas vietinę nejautrą, akių ligų gydytojasuleidžia vaistų tiesiai į stiklakūnį, esantį akies obuolio viduje (1 pav.).1 Daugeliu atvejų gydymui naudojami KEAF inhibitoriai (KEAF yra kraujagyslių endotelio augimo faktoriaus santrumpa, angl. „Vascular Endothelial Growth Factor“), nes gydymo rezultatai įprastai yra geresni nei gydant lazeriu.5

KEAF inhibitoriai tikslingai slopina naujų patologinių ir neįprastai pralaidžių akies kraujagyslių augimą.1 Jei pacientas negydomas KEAF inhibitoriais arba nereaguoja į gydymą, gydytojas taip pat gali į akį suleisti steroidų arba atlikti lazerio terapiją.1, 5

Svarbu žinoti, kad neužtenka suleisti vaisto tik vieną kartą – injekcijas reikia kartoti tam tikrais laiko intervalais.

Kaip gydoma KEAF inhibitoriais?

Kad veiktų efektyviai ir būtų išvengta šalutinio poveikio, KEAF inhibitoriai plona adata suleidžiami tiesiai į akį, į stiklakūnį (1 pav.).5

Procedūra vadinama intravitrealine KEAF inhibitorių injekcija (intravitrealinė reiškia „į stiklakūnį“). Procedūra atliekama steriliaioperacinėje.

Ar injekcijos leidžiamos tiesiai į akį?

Iš pradžių tai gali kelti nerimą, tačiau gydytojas pasirūpins, kad procedūra būtų kuo mažiau skausminga. Dezinfekavus akį, įlašinama akių lašų, kad akis taptų nejautri.

Kai anestezija pradeda veikti, gydytojas įdeda akių vokų laikiklį. Kai kurie pacientai tai apibūdina kaip šiek tiek nepatogų dalyką (2 pav.). Dauguma pacientų injekciją suvokia kaip nedidelį įgėlimą arba trumpą spaudimo jausmą, kiti nejaučia visiškai nieko.

Intravitrealinės terapijos eiga
  • Kai pacientas atvyksta į ligoninę, iš pradžių jam atliekami įvairūs parengiamieji tyrimai.

    Taip pat atliekamas optinės koherentinės tomografijos (OKT) testas, kurio metu tiriami tinklainės sluoksniai ir nustatomas geltonosios dėmės edemos dydis.

  • Tada atliekamas akių tyrimas ir akispūdžio matavimas.

  • Po šių tyrimų su gydytoju aptariami rezultatai, tuomet gydytojas apžiūri akis ir nusprendžia. Klinikoje pacientui įlašinama akių lašų.

  • Lašai yra įvairių rūšių: vieni turi priešuždegiminį poveikį, kiti mažina akispūdį, treti – drėkina akis.

    Žinoma, bus įlašinta ir vaistų, dėl kurių akis taps nejautri.

  • Kadangi intravitrealinė terapija vyksta operacinėje, kur viskas turi būti kuo steriliau, pacientui duodamas chalatas ir plaukų apdangalas.

  • Gydytojas jau laukia operacinėje.

    Pacientas atsigula ant chirurginės lovos, jo veidas dezinfekuojamas, ypač aplink akį. Ant veido uždedamas plonas uždangalas su skylute gydomai akiai.

  • Vėl įlašinama akių lašų, tada įdedamas akių vokų laikiklis, kad procedūros metu pacientas neužsimerktų.

  • Kai laikiklis yra įstatomas, daugeliui nemaloniausia procedūros dalis jau yra baigta.

  • Tada gydytojas pažymi nedidelį tašką ant akies , kur atliks injekciją. Toje vietoje pacientas jaučia tik nedidelį spaudimą, bet ne skausmą.

  • Prieš pat injekciją patartina giliai įkvėpti ir sulaikyti kvėpavimą injekcijos metu.

  • Pati injekcija pacientui nėra skausminga, tačiau pojūtis akyje yra keistas. Visa procedūra trunka 2 minutes.

  • Tada išimamas akių vokų laikiklis, nuo veido nuimamas uždangalas, nuvaloma oda ir nuplaunamas jodo tirpalas. Dar kartą įlašinama akių lašų.

Laikotarpis po gydymo
  • Po injekcijos geriausia nedelsiant grįžti namo į tamsų kambarį ir pamiegoti.

    Jei neužmiegate, galite užsimerkę klausytis garsaknygės.

  • Vos pasibaigus anestezijai, akyje galite jausti dirginimą. Tačiau jis praeina po kelių valandų miego.

  • Kai kurie žmonės po injekcijos mato mažus juodus taškelius. Jie atsiranda dėl oro, kuris gali patekti į akį injekcijos metu.

  • Šie taškeliai išnyksta po vienos ar dviejų dienų.

    Injekcijos vietoje gali atsirasti raudonas taškas.

  • Jis atrodo šiek tiek pavojingai, bet yra nekenksmingas ir paprastai išnyksta po savaitės ar dviejų.

  • Kelias dienas po injekcijos galima lašinti akių lašų.

  • Svarbu neužsikrėsti akių infekcija – nelieskite akių ir nenaudokite makiažo.

Jūsų bendradarbiavimas yra svarbus

KEAF inhibitoriai veikia tik tam tikrą laiką, todėl injekcijas reikia kartoti reguliariai.

Ypač pirmaisiais gydymo metais būtina nuosekli terapija, kurios metu atliekama maždaug 7–10 injekcijų. Vėliau paprastai pakanka mažiau injekcijų.5

Tačiau jas atlikti verta – ataskaitose teigiama, kad daugelio pacientų regėjimas tampa stabilus. Maždaug 30–40 % DGDE sergančių pacientų intravitrealinis gydymas KEAF inhibitoriais gali žymiai pagerinti regėjimą.5

Dažni apsilankymai pas gydytoją yra didelė našta neovaskuline AGDD sergantiems pacientams ir jų šeimoms. Dėl šios priežasties  mokslininkai dar tiria ir naujus vaistus, kurių nereikėtų leisti taip dažnai.

Akių injekcijų terapija – dažniausiai užduodami pacientų klausimai

Kaip galiu stebėti savo regėjimą?

Kaip dažnai turėčiau tai daryti?

Naudodamiesi Amslerio tinkleliu galite patikrinti, ar jūsų regėjimas keičiasi. Rekomenduojama tai daryti kas savaitę ir tikrinti kiekvieną akį atskirai bei užsirašyti pastebėjimus, kad galėtumėte tai aptarti kito vizito pas akių ligų gydytoją metu.

Ar injekcijos į akis yra skausmingos?

Pirmiausia jums bus sulašinta akių nejautrą sukeliančių vaistų, kad injekcijų metu skausmo būtų visiškai arba iš dalies išvengta. Dauguma pacientų injekciją suvokia kaip nedidelį įgėlimą arba trumpą spaudimo jausmą.

Ar galiu po injekcijos trinti akis?

Po injekcijos akių negalima trinti. Po injekcijos labai svarbu vengti akių infekcijų.

Ar po injekcijos galiu naudoti įprastus akių lašus?

Taip. Jei nesate tikri, kreipkitės į akių ligų gydytoją.

Ar po injekcijos galiu maudytis arba plaukioti?

Iš karto po injekcijos – ne, tačiau dėl išsamesnės informacijos kreipkitės į savo akių ligų gydytoją.

Ar po injekcijos galiu naudoti makiažą?

Taip, išskyrus tomis dienomis, kai į akį leidžiamos injekcijos. Tuomet labai svarbu išvengti akių infekcijų.

Ar galiu saugiai vairuoti automobilį?

Injekcijos dieną ir kelias dienas po jos gali būti regėjimo sutrikimų, todėl tuo metu neturėtumėte vairuoti.

Šaltiniai:

Šioje svetainėje pateikiama informacija apie gaminius, kurie skirti įvairioms tikslinėms grupėms, ir joje gali būti duomenų apie gaminius arba informacijos, kuri jūsų šalyje nėra prieinama arba negalioja. Atminkite, kad mes neprisiimame jokios atsakomybės už tai, kad susipažįstate su tokia informacija, kuri gali neatitikti kokių nors jūsų kilmės šalyje taikomų teisinių procedūrų, taisyklių, registracijos arba naudojimo reikalavimų.

KontaktaiPasaulyjelinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeApie „Roche“FarmacijaKarjeraNaujienosFinansinis skaidrumas ir atskaitomybėPrivatumo pareiškimas (sveikatos priežiūros specialistams, klientams, verslo partneriams)Pareiškimas dėl teisinių klausimųPrivatumo pareiškimas farmakologinio budrumo, medicininės informacijos ir skundų dėl produktų srityje