Apie diabeto sukeliamas akių ligas

Diabeto sukeliamos akių ligos yra priskiriamos akių ligų dėl nekontroliuojamai aukšto cukraus kiekio kraujyje grupei. Ilgainiui jos gali nulemti apakimą, ypač tais atvejais, kai diabetas blogai kontroliuojamas ir pažeidžia tinklainę – akies dalį, kuri siunčia informaciją į smegenis ir leidžia mums matyti.¹

Diabetinė retinopatija (DR) pasireiškia tais atvejais, kai iš pažeistų kraujagyslių kraujas ir (arba) skysčiai išsilieja į tinklainę.

Tai sukelia paburkimą ir trikdo kraujo tiekimą į kai kurias tinklainės sritis.1

Diabetinė makulos edema (DME) yra DR komplikacija, kuri pasireiškia tada, kai iš pažeistų kraujagyslių į tinklainę išsiliejęs skystis sukelia makulos paburkimas.

Makula (geltonoji dėmė) yra centrinė tinklainės dalis, atsakinga už aštrų regėjimą, kuris svarbus skaitant ir vairuojant.1

Globali problema

Visame pasaulyje diabetu serga apie 422 milijonai žmonių - tai 5.5 proc. visos populiacijos.2

Diabetas yra pagrindinė naujų 20-74 metų amžiaus suaugusiųjų aklumo atvejų priežastis.2,3,4

Visame pasaulyje DR serga 93 milijonai žmonių. Ši liga sukelia maždaug 5 proc. visų aklumo atvejų.5

DME visame pasaulyje serga 21 milijonas žmonių. Tai pagrindinė diabetu sergančių asmenų apakimo priežastis.5

Rizikos veiksniai³

Visi diabeto tipai,
kuriuos sukelia insulino trūkumas (1 tipo), nepakankamas atsakas į insuliną (2 tipo) ir nėštumas (gestacinis diabetas).

Hiperglikemija
didelė cukraus koncentracija kraujyje

Hipertenzija
aukštas kraujospūdis

Nutukimas

Genetika
šeiminė DR ar DME istorija

Amžius

Požymiai ir simptomai

DR gali nesukelti jokių regėjimo problemų arba sukelti tik nežymių sutrikimų, tačiau vėliau pasireiškia komplikacijos, tokios kaip DME.1 DME gali sukelti šiuos sunkumus:6

Neryškų matymą

Sunkumą atskirti šviesius ir tamsius atspalvius

Dėmių, kurios atrodo kaip „plaukiojantys“ maži juodi taškai ar linijos, atsiradimą regėjimo lauke

Diabeto sukeliamų akių ligų poveikis žmogaus gyvenimui

DR sukeltas apakimas gali būti negrįžtamas, bet ankstyvas diagnozavimas ir gydymas gali 95 proc. sumažinti apakimo riziką.1

Sutrikęs regėjimas gali turėti įtakos:7

 • kasdienių užduočių atlikimui;

 • gebėjimui dirbti;

 • aktyvaus socialinio gyvenimo galimybei;

 • gyvenimo kokybei dėl padidėjusios socialinės izoliacijos, depresijos ir nerimo sutrikimų.

Vis didėjant diabeto atvejų skaičiui, daugės ir žmonių, kenčiančių nuo diabeto sukeltų akių ligų.5

Kasmetinė akių patikra

Kasmetinė akių patikra yra geriausias būdas pastebėti bet kokius regėjimo pokyčius. Akių dugno tyrimas gali padėti nustatyti bet kokias tinklainės ligas. Jei norėtumėte sužinoti daugiau informacijos apie diabeto sukeliamas akių ar kitas tinklainės ligas, pasitarkite su savo akių gydytoju arba apsilankykite interneto svetainėje:

Literatūra:

 1. National Eye Institute. Facts About Diabetic Eye Disease. [Internet; cited May 2019]. Available from:

 2. World Health Organisation. Diabetes [Internet; cited May 2019]. Available from:

 3. Lee R, Wong TY, Sabanayagam C. Epidemiology of diabetic retinopathy, diabetic macular edema and related vision loss. Eye Vis. 2015; 2:17.

 4. Yau JWY, Rogers SL, Kawasaki R, et al. Global Prevalence and Major Risk Factors of Diabetic Retinopathy. Diabetes Care. 2012; 35: 556-564.

 5. Leasher JL, et al. Global Estimates on the Number of People Blind or Visually Impaired by Diabetic Retinopathy: A Meta-Analysis from 1990 to 2010. Diabetes Care. 2016; 39:1643-9.

 6. American Academy of Ophthalmology. Diabetic Retinopathy Symptoms. [Internet; cited May 2019]. Available from: http://www.geteyesmart.org/eyesmart/diseases/diabetic-retinopathy/symptoms.

 7. Park SJ, Ahn S, Woo SJ, et al. Extent of Exacerbation of Chronic Health Conditions by Visual Impairment in Terms of Health-Related Quality of Life. JAMA Ophthalmol. 2015; 133:1267-1275.

Sritys oftalmologijoje

Peržiūrėti sritis oftalmologijoje

Šioje svetainėje pateikiama informacija apie gaminius, kurie skirti įvairioms tikslinėms grupėms, ir joje gali būti duomenų apie gaminius arba informacijos, kuri jūsų šalyje nėra prieinama arba negalioja. Atminkite, kad mes neprisiimame jokios atsakomybės už tai, kad susipažįstate su tokia informacija, kuri gali neatitikti kokių nors jūsų kilmės šalyje taikomų teisinių procedūrų, taisyklių, registracijos arba naudojimo reikalavimų.

KontaktaiPasaulyjelinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeApie „Roche“FarmacijaKarjeraNaujienosFinansinis skaidrumas ir atskaitomybėPrivatumo pareiškimas (sveikatos priežiūros specialistams, klientams, verslo partneriams)Pareiškimas dėl teisinių klausimųPrivatumo pareiškimas farmakologinio budrumo, medicininės informacijos ir skundų dėl produktų srityje