Ir gripas, ir COVID-19 yra užkrečiamos kvėpavimo takų ligos, tačiau jų kilmės priežastis – skirtingi virusai. COVID-19 sukelia naujojo koronaviruso (pavadinto SARS-CoV-2) infekcija, o gripą – gripo virusų infekcijos.

Tarp gripo ir COVID-19 yra keletas esminių skirtumų. Panašu, kad COVID-19 plinta lengviau nei gripas ir daliai žmonių sukelia sunkesnę ligos formą. Be to, gali praeiti daugiau laiko iki simptomų atsiradimo, sergantys asmenys gali infekciją platinti ilgiau. Geriausias būdas išvengti infekcijos yra vengti sąlyčio su virusu. Daugiau informacijos apie gripo ir COVID-19 skirtumus rasite tolesniuose skyriuose.

Kadangi kai kurie gripo ir COVID-19 simptomai yra panašūs, gali būti sunku atskirti šias ligas remiantis vien tik simptomais – diagnozei patvirtinti gali prireikti Gripas ir COVID-19 turi daug bendrų bruožų, tačiau tarp šių ligų yra keletas esminių skirtumų.

Nors kiekvieną dieną sužinoma vis daugiau apie COVID-19 ir šią ligą sukeliantį virusą, vis dėlto daugelis dalykų dar yra neaiškūs. Šiame puslapyje, remiantis naujausia prieinama informacija, palyginamas COVID-19 ir gripas.

Gripo ir COVID-19 panašumai. Ir COVID-19, ir gripo požymiai bei simptomai gali būti įvairaus sunkumo: nuo požymių nebuvimo (besimptomiai atvejai) iki sunkių simptomų. Dažnai pasitaikantys COVID-19 ir gripui bendri negalavimai:

  • karščiavimas arba karščio pojūtis / šaltkrėtis,

  • kosulys,

  • dusulys ar sunkus kvėpavimas,

  • nuovargis,

  • gerklės skausmas,

  • sloga ar užgulusi nosis,

  • raumenų ar kūno skausmai,

  • galvos skausmas,

  • kai kurie žmonės gali vemti ir viduriuoti, nors tai dažniau būdinga vaikams nei suaugusiesiems.

Gripo ir COVID-19 skirtumai. Gripo virusai gali sukelti lengvą ar sunkią ligą, pasižyminčią aukščiau išvardytais būdingais požymiais ir simptomais.

COVID-19 požymiai ir simptomai, besiskiriantys nuo gripo, gali būti skonio ar uoslės pokyčiai ar praradimas. 

Panašumai COVID-19 ir gripo atveju nuo tada, kai žmogus užsikrečia, iki pirmųjų ligos simptomų pasireiškimo gali praeiti viena ar daugiau dienų. Skirtumai: jei asmuo serga COVID-19, simptomai gali atsirasti vėliau, nei užsikrėtus gripu.

Gripas. Įprastai simptomai atsiranda pradėjus 1–4 dienoms po infekcijos.

COVID-19. Dažniausiai asmuo negalavimus pajunta praėjus 5 dienoms po infekcijos kontakto, tačiau ligos požymiai gali atsirasti ir vos po 2 dienų arba net 14 dienų po infekcijos kontakto, o laiko intervalas gali skirtis.

Panašumai sergant COVID-19 ir gripu galima perduoti virusą kitiems asmenims likus bent vienai dienai iki pirmųjų simptomų atsiradimo.

Skirtumai: jei asmuo serga COVID-19, jis gali ilgiau platinti virusą, nei sirgdamas gripu.

Gripas. Daugelis gripu sergančių žmonių gali užkrėsti kitus likus maždaug vienai dienai iki simptomų atsiradimo. Gripu sergantys vyresni vaikai ir suaugusieji aktyviausiai perduoda virusą pirmąsias 3–4 ligos dienas, bet platinti gali maždaug 7 dienas. Kūdikiai ir asmenys, kurių imuninė sistema silpnesnė, virusą gali perduoti dar ilgesnį laiką.

COVID-19. Vis dar tiriama, kiek laiko asmuo gali platinti COVID-19 sukeliantį virusą. Asmenys gali perduoti virusą likus maždaug 2 dienoms iki požymių ar simptomų atsiradimo ir platinti jį ne mažiau kaip 10 dienų nuo pirmųjų požymių ar simptomų. Besimptome ligos forma sergantys arba simptomų nejaučiantys asmenys gali užkrėsti bent 10 dienų po teigiamo COVID-19 tyrimo rezultato.  

Panašumai. COVID-19 ir gripas gali būti perduodami žmogaus žmogui, tarp dviejų artimą kontaktą turinčių asmenų (maždaug 2 m atstumu). Abi ligos plinta lašeliniu būdu, sergančiam (COVID-19 ar gripu) asmeniui kosint, čiaudint ar kalbant.  Lašeliai gali patekti į netoliese esančių asmenų burnas ar nosis ir būti įkvėpti į plaučius. Įmanoma ir tai, kad asmuo gali užsikrėsti fizinio kontakto metu (pavyzdžiui, spausdamas ranką) arba lytėdamas paviršių ar objektą, ant kurio yra viruso, ir tada perbraukdamas savo burną, nosį ar akis. Ir gripo virusas, ir COVID-19 sukeliantis virusas gali būti perduotas kitiems žmonėms dar prieš pajuntant simptomus, jaučiant labai lengvus simptomus ir net nepatiriant jokių simptomų (besimptomė ligos forma).

Skirtumai. Nors manoma, kad COVID-19 ir gripas plinta panašiais būdais, tam tikrose populiacijose ir tarp tam tikros amžiaus grupės žmonių COVID-19 užkrečiamumas yra didesnis. Be to, pastebėta, kad COVID-19 staigios sklaidos atvejų pasitaiko dažniau nei gripo. Tai reiškia, kad COVID-19 sukeliantis virusas gali greitai ir lengvai būti perduotas dideliam kiekiui žmonių ir laikui bėgant plisti toliau.

Panašumai. COVID-19 ir gripas gali sukelti sunkią ligos formą ir komplikacijų. Didžiausią riziką patiria:

  • vyresnio amžiaus žmonės,

  • sergantys tam tikromis lėtinėmis ligomis,

  • besilaukiančios moterys.

Skirtumai. Gripo komplikacijų rizika sveikiems vaikams yra didesnė nei COVID-19 atveju. Tačiau tam tikromis ligomis sergantiems kūdikiams ir vaikams padidėja ir gripo, ir COVID-19 komplikacijų rizika.

Gripas. Maži vaikai patiria didesnę riziką sirgti sunkia gripo forma.

Panašumai. COVID-19 ir gripas gali sukelti tokių komplikacijų kaip:

  • pneumonija,

  • kvėpavimo nepakankamumas,

  • ūminis respiracinio distreso sindromas (pvz., skystis plaučiuose),

  • sepsis,

  • širdies pažeidimai (pvz., miokardo infarktas ir insultas),

  • dauginis organų nepakankamumas (kvėpavimo nepakankamumas, inkstų nepakankamumas, šokas),

  • lėtinių medicininių būklių (susijusių su plaučiais, širdimi, nervų sistema ar diabeto) pablogėjimas,

  • širdies, smegenų ar raumenų audinių uždegimas,

  • antrinės bakterinės infekcijos (t. y., infekcijos, kurios kyla jau gripu ar COVID-19 sergantiems žmonėms).

*Tekstinis turinys suformuotas remiantis nurodytu šaltiniu: 

 turinys yra prieinamas viešai ir nemokamai. Turinio dalinimasis neįpareigoja www.cdc.gov bendradarbiauti kitomis formomis.

Šioje svetainėje pateikiama informacija apie gaminius, kurie skirti įvairioms tikslinėms grupėms, ir joje gali būti duomenų apie gaminius arba informacijos, kuri jūsų šalyje nėra prieinama arba negalioja. Atminkite, kad mes neprisiimame jokios atsakomybės už tai, kad susipažįstate su tokia informacija, kuri gali neatitikti kokių nors jūsų kilmės šalyje taikomų teisinių procedūrų, taisyklių, registracijos arba naudojimo reikalavimų.